Tuesday, Oct. 1 4 – 7 p.m. 4 – 10 p.m.
Wed., Oct. 2 8 a.m. 9 a.m.–12:15
2 – 5 p.m.
5:30 – 8 p.m. 8:30 – 10:30
Thurs., Oct. 3 8 a.m. 8:30 a.m. 9 – 10:15 a.m.
10 a.m – noon 10:30 a.m. – noon
12:15 – 1:45
2 – 3:15 p.m.
3:30 – 5 p.m.
Evening
Afterwards
Friday, Oct. 4
8 a.m.
8:30 – 10 a.m.
10:30 a.m. – noon
12:15 – 1:45 p.m
1:30 – 3 p.m.
3:15 – 5 p.m.
5:30 – 7 p.m.
7 – 10:30 p.m.
|
Registration opens
Hospitality suite
Registration opens/breakfast
Session 1: Welcoming remarks, first business session, and keynote speaker
-- The Honorable Anthony Foxx, U.S. Secretary of Transportation
Session 2: Legislative Impacts on the Maritime Industry (at Hart Senate Office Building)
-- John Anderson, House Water Resources and Environment subcommittee
-- Dan Neumann, Senate Surface Transportation and Merchant Marine Infrastructure, Safety, and Security Subcommittee
-- John Rayfield, House Coast Guard and Maritime Subcommittee
President’s Reception (at "The Flying Bridge," 444 N.Capitol Street)
Hospitality suite
Registration opens/breakfast
-- Speaker: The Honorable Paul N. "Chip" Jaenichen, Sr., U.S. Maritime Administration
Session 3: National Security and Maritime Transportation
-- William Kenwell, Maersk Line, Limited
-- Don Marcus, International Organization of Masters, Mates and Pilots
-- Stephen Sadler, Transportation Security Administration
-- Chris Thayer, Military Sealift Command, U.S. Navy
-- Kevin Tokarski, U.S. Maritime Administration
Business meeting, Women's Propeller Club of the United States
Session 4: Developments in Shipbuilding
-- Frank Foti, CEO, Vigor Industrial
-- Dave Heller, U.S. Maritime Administration
-- Jon Kaskin, Office of the Deputy Under Secretary of the Navy Plans, Policy, Oversight & Integration
-- RDML David H. Lewis, PEO SHIPS, Program Executive Officer, U.S. Navy
-- Matthew Paxton, Shipbuilders Council of America
Luncheon Speaker: VADM Peter Neffenger, USCG
Workshops for all Propeller Club Port leaders
Regional Propeller Club meetings
Guided bus tour of Washington's monuments and memorials
Hospitality suite
Registration opens/breakfast
Session 5: Mariner Recruiting & Retention
-- Dave Brown, Ingram Barge Company
-- Rear Admiral Gerard Achenbach, Great Lakes Maritime Academy
-- Bart Rogers, Seafarers International Union
-- Anne Wehde, U.S. Maritime Administration
Session 6: International Trade and Transportation Trends
-- The Hon. Mario Cordero, Chairman, Federal Maritime Commission
-- Bruce Carlton, National Industrial Transportation League
-- Joseph J. Cox, Chamber of Shipping of America
-- Dr. Felix Leinemann, European Union
-- Rear Admiral Steven D. Poulin, U.S. Coast Guard
International Propeller Club Awards Luncheon
Session 7: Impact of Energy Sector Transition on Maritime Commerce
-- John Parrott, Totem Ocean Trailer Express
-- William J. Sember, ABS
-- Augustin “Augie” Tellez, Seafarers International Union
Session 8: Second business session
Hospitality suite
Reception, gala dinner, and dance |